Ники Сотиров

(0)

Завършва актьорско майсторство във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 1980 г.

Работил е в студио „Пантомима“ към театър Сълза и смях, в театър „Движение“. В последните години работи в театър „Панданс“, като участва в постановките „Вяра и ерес“, „Тримата мускетари“ и „Апокалипсис или...“.

Пожизнен почетен член на най-големия латиноамерикански фестивал „Театро д'Ориенте”.

Награда за млад филмов актьор за филма "Вибрации" - 1984г.
Награда на жури и награда на публиката „За най-добър мим“ на Фестивала в Арецо, Италия - 1984г.
Награда „Златен Бегемот“ от Международния фестивал на моноспектаклите - 2018г.
Голямата награда на международен фестивал в Кото, Япония - 2002г.
Модна икона на годината 2016г.
Носител на два Икара.

През 2020 г. е гост-участник и гост-детектив във втори сезон на „Маскираният певец“

Филмография:

2017 Секс академия - мъже   Рок Стронг
2017 Смартфонът беглец   отец Мартин
2016 11А   учителят по философия Асен Петров
2015 Дякон Левски   барон Бонър
2014 В името на краля III – („In the Name of the King: The Last Mission“)  Канада / България Тибалт
2014 Легендата за Херкулес – („The Legend of Hercules“)  САЩ крал Талас
2013 Паяци – („Spiders 3D“)  САЩ убиец
2012 Седем часа разлика 80  Пол Станкофф (Павел Станков), адвокат
2010 Фаворитът 3 – („Undisputed 3“)  САЩ водещ
2009 Унищожена Земя – („Annihilation Earth“)  САЩ French Broadcaster
2009 Звездна мисия – („Star Runners“)  САЩ чичото
2009 Нинджа – („Ninja“)   Адамович
2008 Преследвачът   Патрик
2008 Торбалан 3 – („Boogeyman 3“)  САЩ Торбалан
2008 Последната ергенска вечер – („Stag Night“)  САЩ старецът
2007 Доставчикът – („The Contractor“)  САЩ / България / Великобритания Ал Махмуд Джахар
2007 Харпии – („Harpies“)  САЩ Тео
2006 Фаворитът 2 – („Undisputed II: Last Man Standing“)  САЩ водещ
2005 Ивкова слава (2005) – („Ivkova slava“)  Сърбия Бучко
2005 Механикът (2005) – („The Mechanik“)  САЩ / Германия Виктор Чертофф
2005 Човекът-акула – („Hammerhead: Shark Frenzy“)  Аруба / САЩ / Германия охранител 1
2005 Икона – („Icon“)  САЩ / Русия Юри Гунади
2005 Строго секретно – („Submerged“)  САЩ / Великобритания / България полковник Джордж Хайлан
2004 Хотел България 23  Лазар
2004 Кукловодът срещу Демоничните играчки – („Puppet Master vs Demonic Toys“)  САЩ / Германия 
2004 Лавина – („Nature Unleashed: Avalanche“)  Канада / България / Великобритания Борис
2004 Боа срещу Питон – („Boa vs. Python“)  САЩ / България анонсиращ на ринга
2003 Небесни шерифи – („Air Marshal“)  САЩ Джанго
2003 Смъртоносният влак – („Death Train“)  САЩ Карлос
2003 Пътуване към Австралия   Емо
2002 Атака от акули 3 – Мегалодон – („Shark Attack 3 – Megalodon“)  САЩ / Израел Дейвис
2002 Асистентът  България / Италия Стенли, най-добрия приятел на Павел – асистента
1998 Извън контрол – („Derailed“)  САЩ / Аруба Лоренцо
1998 Духът на баща ми   скулпторът
1993 – 1995 Полицаи и престъпници 3  д-р Геровски, завеждащ фитнес-центъра на г-жа Маврова (в 3-та „Нощта на самодивите“)
1993 „Въздигащият се Дракула“ – („Dracula Rising“)  САЩ Тимъти
1991 – 1996 „Момчетата на стената“ – („I ragazzi del muretto“) 53 Италия Саша (в 4 серии)
1990 Под игото 9 България / Унгария 
1987 Човек на паважа   Тони
1985 Тази хубава зряла възраст   Васко Мараинов
1985 Тази кръв трябваше да се пролее   „Байрон“
1985 Пътят на музикантите   цигуларят
1984 Вибрации   Алтамаров
1983 Третото лице   Жорж Пангаров
1982 Комбина   Иво
1981 Аз не живея един живот   мим
1981 Дом за нежни души   Иво
1980 Голямото нощно къпане   Сава
1979 Адаптация 3  Костадин
1979 Къщата   Леон